Guide til arbejdsdeling

Hero image
Gå til indhold

Styrk arbejdsdelingen og få flere frivillige med

Arbejdsgrupper udenom bestyrelsen er med til at skabe plads til dem, der gerne vil engagere sig i DN, men som ikke ønsker at påtage sig en bestyrelsespost, og kan styrke afdelingens evne til at tiltrække og engagere frivillige fra flere aldersgrupper, fordi man ikke behøver at binde sig til en bestyrelsespost for at få indflydelse og gøre en forskel.

En arbejdsgruppe består af frivillige, som arbejder med et afgrænset emne, projekt eller indsats på vegne af lokalafdelingen. Det kan f.eks. være naturpleje, klima, ture og arrangementer eller kommunikation. De er ikke en løsrevet enhed, men en del af lokalafdelingen og arbejder inden for de mål og rammer, som er aftalt med bestyrelsen. Når gruppen fungerer og samarbejdet med bestyrelsen er præget af tillid og opbakning, kan de være med til at frigøre tid i bestyrelsen samtidig med, at de giver flere frivillige mulighed for at engagere sig dér, hvor deres kompetencer og motivation er størst.

Tre råd til organisering med arbejdsgrupper

Har du spørgsmål?

Hvis du er i tvivl om hvordan din lokalafdeling kommer i gang med arbejdsgrupper - eller hvordan I udvikler dem I allerede har i afdelingen, så kontakt jeres organisationskonsulent.

Sophie Lundbæk

Sophie Lundbæk

Teamleder, organisation
Jenny Marie Kruse

Jenny Marie Kruse

Organisationskonsulent for Fyn og Østjylland
Julie Knutsen Worre

Julie Knutsen Worre

Organisationskonsulent for Sydjylland og Storkøbenhavn
Kira Gilling Hansen

Kira Gilling Hansen

Organisationskonsulent for Nordjylland og Region Sjælland